Gotina Pêşîyan

Pezkovîart; Edebiyat, folklor, kültür ve sanatı giysilere yapılan dijital baskı aracılığıyla bir araya getirmeye çalışan bir kuruluştur. Gelişen dünyada teknoloji bizlere çeşitli imkanlar sunmaktadır. Pezkovîart teknolojinin sağladığı bu olanakları binlerce yıllık Kürt kültürü,edebiyatı, efsaneleri ve folklorik temalarını yaşatmak için kullanmaktadır. Pezkovîart, Kürt kültüründe yer alan atasözleri (Gotina Pêşîyan) Ehmedê Xanî den Melayê Cîzîrî ye Baba Tahîr den Feqîyê Teyran a Kürt edebiyatçısının görsellerine, Celadet Bedirxan dan Cegerxwîn e, Mehmet Uzun a yeni dönem edebiyatçılarına, tarihe iz bırakan Kürt edebiyatçılarının göresellerini giysiler üzerine baskı yaparak hatıralarını yaşatmak amacındadır. Pezkovîart, Kürt kültüründe yer edinin Şakiro dan Evdalê Zeynîkê ye birçok dengbêj ve Civan Haco Ahmet Kaya gibi şarkıcıların görsellerini giysilerin üzerine taşımaktadır. Kürt kültüründe yer alan efsaneler, Mem û Zîn gibi destanlar Pezkovîart’ın giysilerinde yer bulmaktadır.

Pezkovîart’ın bir diğer amacı da giysiler üzerinde kullanılan baskılarda Kürtçeyi kullanarak Kürtçenin kullanılmasına katkı sağlamaktır. Giysilere yapılan Kürtçe bakılar uzman danışmanlarca denetlenmekte ve bu yolla Kürtçenin doğru kullanımına katkı sunmayı da amaçlamaktadır. Pezkovîart, bu amaçlar doğrultusunda Ehmedê Xanî’nin Mem û Zîn de kullandığı “Demesinler ki Kürtler yeteneksiz, altyapısız ve köksüzdür” sözünü motto olarak kullanmaktadır

NEDEN KÜRTÇE BASKILI TİŞÖRT
KÜRTÇE YAZILI TİŞÖRTLER
Navigation
Kapat

Sepetim

Kapat

Favoriler

Recently Viewed

Close

Great to see you here !

A password will be sent to your email address.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi 'de açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Already got an account?

Kapat

Kategoriler