KÜRT KÜLTÜRÜNÜN GİYSİLERE YANSIMASI

Kürt kültürü yazılı birikimden ziyade sözlü birikime sahiptir. Tarihi, edebiyatı, kültürü çoğunlukla sözlü anlatımlarla gelişmiş ve bugüne ulaşmıştır. Kürt kültüründe; söylenceler, dengbêj’lerin (efsaneleri, söylenceleri, hikayeleri, tarihi olayları şarkılar ve müziklerle anlatan kişi)“kilamlar”ı “Çîrokbêj”lerin (hikaye anlatıcısı) anlatıları, “gotina pêşîyan” (ata sözleri) önemli bir yer tutmaktadır.

PezkovîArt Kürt kültürünün bu yanını teknoloji ve ve ticaret ile bir araya getiren bir kuruluş olarak var olmak niyetindedir. Kürt kültüründe önemli yere sahip “Mem û Zîn” gibi destanları, “Melekî Tawus” “ Ahûra mazda”gibi inanç sembollerini dijital baskı yöntemlerini kullanarak giysilerin üzerine taşımaktadır. Bunların yanında Kürtlerin günlük hayatında kullandıkları “Bi Xwedê Gelekî Aciz Bûm” “Ya Star”, “ Qeşmerî Ne Hewce ye” “Çawanî”gibi kalıplaşmış sözleri, “ Aqlê Sivik Barê Giran” gibi atasözlerini de (Gotina Pêşîyan) tişört ve sweatshirt gibi giysiler üzerine taşıyarak günlük dildeki Kürtçe söylemleri yaşatmaktadır.

PezkovîArt, “Pezkovî” (dağ keçisi), “Şahmaran” gibi geleneksel kültürel öğeleri baskı yöntemleriyle giysilere taşırken, modern zamanların Kürt kültürüne kattığı “ Jin Jin e kulîlk Bavê te ye” gibi feminist söylemleri, pandemi sürecinde hayatımıza giren mesafe koruma zorunluluğunu anlatan “Dûr Bisekine” gibi söylemleri de tişört, sweatşört ve hoodie gibi giysilerin üzerine taşımaktadır.

Pezkovîart, Kürt diline verdiği önemi Kürtçe Latin alfabesini giysilere baskı yaparak Kürt diline katkı sağlamak amacındadır. PezkovîArt, binlerce yıllık Kürt kültürü, edebiyatı ve tarihinde yer etmiş, Ahmedê Xanî, Melayê Cizîrî, Feqîyê Teyran, Celadet Bedirxan, Cegerxwîn, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya gibi, Musa Anter, Qazî Muhemed, Mehmed Uzun, Şakiro, Baba Tahir, Rustemê Zal gibi şahsiyetleri hem isimleri hem görselleriyle giysiler üzerinde yaşatmak, hatırlatmak amacındadır.

KÜRTÇE GİYİM : TİŞÖRT, SWEATSHİRT, KAPŞONLU, HOODİE, ÇANTA TASARIMLARI VE BASKILARI
ACIZ BÛM (Bunaldım)
Navigation
Kapat

Sepetim

Kapat

Favoriler

Recently Viewed

Close

Great to see you here !

A password will be sent to your email address.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi 'de açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Already got an account?

Kapat

Kategoriler