Kürtçe Eticaret, Kürtçe Alışveriş ve PezkoviART Nedir? Kürtçe Online Alışveriş: Anadilinde Alışveriş Yaygınlaşıyor mu?

Dünyada çok yaygın bir alışveriş biçimi olan online alışveriş, (sanal alışveriş, eticaret, internetten satış) birçok dille alışveriş yapma imkanı bizlere veriyor. Kurumsal olarak Kürtçe Eticaret çok yaygın olmasa da, artık kendi değerleri, dili ve kültürünü yansıtan-anlatan giysiler, ürünler görmek mümkün.

 

PezkovîART Ne Yapar? Amacı Nedir?

Pezkovîart; Edebiyat, folklor, kültür ve sanatı giysilere yapılan dijital baskı aracılığıyla bir araya getirmeye çalışan online alışveriş merkezidir. Gelişen dünyada teknoloji bizlere çeşitli imkanlar sunuyor. Pezkovîart teknolojinin sağladığı bu olanakları binlerce yıllık Kürt kültürü,edebiyatı, efsaneleri ve folklorik temalarını yaşatmak için kullanıyor. Pezkovîart, Kürt kültüründe yer alan atasözleri (Gotina Pêşîyan) Ehmedê Xanî den Melayê Cîzîrî ye Baba Tahîr den Feqîyê Teyran a Kürt edebiyatçısının görsellerine, Celadet Bedirxan dan Cegerxwîn e, Mehmet Uzun a yeni dönem edebiyatçılarına, tarihe iz bırakan Kürt edebiyatçılarının göresellerini giysiler üzerine baskı yaparak hatıralarını yaşatmak amacındadır. Pezkovîart, Kürt kültüründe yer edinin Şakiro dan Evdalê Zeynîkê ye birçok dengbêj ve Civan Haco Ahmet Kaya gibi şarkıcıların görsellerini giysilerin üzerine taşımaktadır. Kürt kültüründe yer alan efsaneler, Mem û Zîn gibi destanlar Pezkovîart’ın giysilerinde yer bulmaktadır.

Pezkovîart’ın bir diğer amacı da giysiler üzerinde kullanılan baskılarda Kürtçeyi kullanarak Kürtçenin kullanılmasına katkı sağlamaktır. Giysilere yapılan Kürtçe dijital baskılar uzman danışmanlarca denetlenmekte ve bu yolla Kürtçenin doğru kullanımına katkı sunmayı da amaçlamaktadır. Pezkovîart, bu amaçlar doğrultusunda Ehmedê Xanî’nin Mem û Zîn de kullandığı “Demesinler ki Kürtler yeteneksiz, altyapısız ve köksüzdür” sözünü motto olarak kullanmaktadır.

Yeni olanaklarla anadilinde alışveriş, PezkoviART gibi kuruluşlarla yaygınlaşıyor. Fakat bu işi Kürt dilini iyi ve doğru kullanarak yapmak, dilin ilerlemesine olanak sağlamak için, yeterince çalışmak ve Kürt Dili Kurallarına uyarak yapmak meşakkatli bir iş. İşte tam bu noktada PezkovîART, hem bu kurallara uyarak hem de dijital baskı alanında olanaklar ve kaliteli hizmet sunarak yayın hayatına devam ediyor.

Unutmayalım: “Demesinler ki Kürtler yeteneksiz, altyapısız ve köksüzdür”

Kürtçe Yazılı Kürt Giysilerinde Kürt Dilinin Doğru Kullanımı
PezkovîART Alışveriş Rehberi: Alışverişi Tamamlamak İçin Ne Yapmalı?
Navigation
Kapat

Sepetim

Kapat

Favoriler

Recently Viewed

Close

Great to see you here !

A password will be sent to your email address.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi 'de açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Already got an account?

Kapat

Kategoriler